Dünya

Abu Dabi Nerede? Abu Dabi Dünyanın En Güvenli Şehri

Dünyanın en güvenli şehri seçilen Abu Dabi merak edilen ve araştırılan şehirlerden oldu. Ünlü araştırma şirketi Numbeo, her yıl açıkladığı dünyanın en güvenli şehirleri listesini açıkladı. Listenin zirvesinde, Birleşik Arab Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi yer aldı. Merak edilen şehirlerden olan Abu Dabi nerededir? Hangi ülkenin başkenti?

Birleşik Arab Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi

Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti ve aynı zamanda dünyanın önde gelen turizm ve ticaret başkentlerinden biri olarak pek çok ülkeden her yıl milyonlarca kişiyi ağırlıyor.

Abu Dabi (Arapça: أبو ظبي “Ebu Zabi”), Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti. Basra Körfezi kıyısında yer alan şehrin nüfusu 900.000 civarındadır.

1971 yılında başkent olan Abu Dabi petrol gelirleri sayesinde günümüzde modern bir şehir haline gelmiştir. Yeryüzündeki petrol rezervleri bakımından en şanslı şehirler arasındadır.

Diğer 6 emirliğin ciddi miktarda petrol çıkaramamasına karşın petrol gelirleri eşit şekilde dağıtılır. Ancak diğer 6 emirlik petrol gelirlerini sadece metro, otoyol, park gibi yerleri finanse etmekte kullanabilir.

Ayrıca Abu Dabi bir ada olmasına rağmen karaya 3 büyük köprüyle bağlanmıştır. Ve şu anda 4. ve 5. köprü yapım aşamasındadır. Diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi çöl iklimi hakimdir.

Abu Dabi Nerede? Abu Dabi Dünyanın En Güvenli Şehri


Başa dön tuşu