Ekonomi

Çocuk başına 300 TL ile 600 TL arası devletten maddi yardım

Korona virüs önlemleri her alanda devam ederken devletin aile yardımları çeşitli alanlarda halka ulaşıyor. Çocuk yardımları adı altında çocuk başına 300 ile 600 TL yardım yapılacak. Sosyal devlet gerekliliği olarak yapılacak çocuk yardımları hangi şartlarda ve nasıl verilecek haberin detaylarında.

Doğum parası yardımı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her doğan bebeklerine üç çocuğa kadar yapılan tek seferlik ödemedir. 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğan her bebek için Türk vatandaşı anne ya da baba yahut mavi kart sahipleri bu haktan yararlanabilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler için anne ya da baba başvuru yapabilmektedir. Ancak ödeme, vefat durumları hariç bütün kadınlara, çalışan ya da çalışmayan anneye doğum parası olarak yapılmaktadır.


Doğum Yardımı Parası İçin Gereken Belgeler Nelerdir?


Doğum yardımı parası alabilmek için kimlik belgesi ya da pasaport, doğum belgesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı web sitesi üzerinden doldurulacak doğum parası başvuru formu ve bir dilekçe beraberinde bakanlığın il müdürlüğüne, ilçede bulunuyorlarsa kaymakamlıklara ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapılabilmektedir.

Başvuru formunda başvuran kişilerin ve doğan çocuğun kimlik bilgileri ile anne-babanın çalışıyorlarsa hangi statüde çalıştıkları gibi bilgiler doldurulur. Formun çıktısı alınıp mutlaka imza altına alınması gerekmektedir. Başvuru bizzat ya da iadeli taahhütlü mektup yoluyla, yurt dışında olanlar için de gerekli belgeler toplanarak büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığıyla yapılabilmektedir.


Yapılan başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının web sitesinden ya da E-Devlet Kapısı’nda bakanlığın ‘Doğum Yardımı Parası Başvuru Sonucu Sorgulama’ hizmetinden takip edilerek öğrenilebilmektedir.

Doğum Yardımı İçin Ödenen Para Miktarı Ne Kadar?

Mevzuat gereği sadece 15 Mayıs 2015 ve sonrasında canlı doğan bebekler için doğacak ilk çocukta 300 Türk Lirası, ikinci çocuk doğumunda 400 Türk Lirası, üçüncü ve daha fazla çocuğun doğumunda 600 Türk Lirası doğum yardımı parası ödenecektir. Yapılacak ödemelerde 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuklarda (birinci çocuk ya da ikinci çocuk gibi) hesaba katılarak ödenecektir.


Başvuru değerlendirilip kabul edildikten sonra doğum parası sağ olan annenin adı-soyadına PTT üzerinden yatırılır. Bu parayı anne dışında kimse çekemez. Paranın yatırma zamanı ise onaylanan başvurunun Doğum Yardım Sistemi’ne girilen aydaki son haftada PTT’den çekilebiliyor. Bakanlığın Doğum Yardım Sistemi’ne bilgiler, üçer aylık periyotlarla girilmektedir.


2 Yorum

  1. İki coçuğum var eşim 155 raporu var seker hastası kalpte sitent var kirada oturuyorum eşimde bende üçretsiz izine ayrıldık

  2. İki cocuğüm var orta okula gidiyorlar evim kira eşim 155 raporu var eşimde bende üçretsiz izinde bulunmaktayım bayram harçlığı çocuklarım için talep ediyorum eşim şeker hastası ve kalpte sitent varBaşa dön tuşu