Haber

Hangi hayvanın Mısır’da kazara keşfedilen yaklaşık 180 bin adet mumyası 1890’da Liverpool’da açık artırma ile satılmış ve tarlalarda gübre olarak kullanılmıştır? Kim Milyoner Olmak İster? Sorusu

ATV’nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? yeni sezonda yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Kenan İmirzalıoğlu’nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya Hangi hayvanın Mısır’da kazara keşfedilen yaklaşık 180 bin..

Hangi hayvanın Mısır’da kazara keşfedilen yaklaşık 180 bin adet mumyası 1890’da Liverpool’da açık artırma ile satılmış ve tarlalarda gübre olarak kullanılmıştır? Kim Milyoner Olmak İster? Sorusu

ATV’nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? yeni sezonda yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Kenan İmirzalıoğlu’nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya Hangi hayvanın Mısır’da kazara keşfedilen yaklaşık 180 bin adet mumyası 1890’da Liverpool’da açık artırma ile satılmış ve tarlalarda gübre olarak kullanılmıştır? sorusu soruldu.

Kim Milyoner Olmak İster? 2 Ağustos 2011 tarihinden beri Atv’de yayımlanan yarışma programı. Kenan İmirzalıoğlu tarafından sunulmaktadır. “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışma programı Cumartesi akşamları saat 20.00’de izleyicileriyle buluşmaktadır.

Soru: Hangi hayvanın Mısır’da kazara keşfedilen yaklaşık 180 bin adet mumyası 1890’da Liverpool’da açık artırma ile satılmış ve tarlalarda gübre olarak kullanılmıştır?

A- KELEBEK

B- BOK BÖCEĞİ

C- KEDİ

D- KÖPEK

CEVAP: KEDİ

Mısır’daki son arkeolojik keşifler gösterişli bir toplantıyla tanıtıldı. Arkeologların keşfettiği yedi antik mezardan ilginç mumyalar çıktı. Mühürlü bir sandıktan 200 adet Antik Mısır’ın kutsal böceği Scrab mumyası çıkarken kedi mezarlığı, kobra yılanı mumyası ile ölüler kitabından söz eden papirüsler de buluntular arasında.

Mısır’ın Giza kentindeki arkeolojik sit alanında, ilk kez Bok böceği mumyası keşfedildi. Heliopolitan inancında sabah güneşi tanrısı Khepri’nin sembol hayvanı olan Antik Mısır’ın kutsal böceği Scrab’lara (Scarabaeus sacer / gübre böceği / bok böceği) ait çok sayıda mumya bulundu.

200 adet Srab mumyasının, scrab böceği şeklinde hazırlanmış bir mühürle kapatılmış bir sandık içinde bulunduğu belirtilirken bir başka sandık içinde de mumyalanmış 2 Scarabaeus sacer böceği mumyası olduğu belirtildi.

Mısırlı arkeologlar, Sakkara arkeolojik sit alanında 2013 yılında durdurulan ve bu yıl Nisan ayında yeniden başlanan arkeoloji kazılarında bok böceği mumyalarından oluşan nadir koleksiyonla birlikte 7 antik mezar, mumyalanmış kediler, mumyalanmış bir kobra yılanı ile Firavunların ölüler kitabından bahseden papirüs kağıtları bulduklarını açıkladılar.

Sakkara eski Mısır’ın başkenti Memphis için iki bin yıldan fazla süre mezarlık (nekropol) olarak kullanılmıştı.

Kedi Nekropolü

Alana Kedi Mezarlığı deniliyor. Çünkü antik nekropolden Kedi tanrıça Bastet’e adanmış bir bronz heykel de dahil olmak üzere onlarca kedi mumyası ve kedilerin yaldızlı heykelleri ortaya çıkarıldı.

Arkeologların keşifleri kamuoyuna görkemli bir tören ve canlı yayınla duyuruldu. Arkeolojik sit alanında düzenlenen basın toplantısına Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani, Tarihi Eserler Yüksek Kurulu Sekreteri Mustafa Veziri ve çok sayıda büyükelçi katıldı. Katılımcılar arasında Fas, Ürdün, Kuveyt, Kıbrıs, Meksika, İtalya, Malta, Macaristan, Fransa, İrlanda, Ermenistan, Güney Kore, Tacikistan, Japonya, Avusturya ve Bella Rusya’nın elçileri yer aldı. Suudi Arabistan ve Gürcistan’ın yardımcı elçileri,  Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan ve ABD’nin kültürel ataşeleri ile Kahire’deki Amerikan Araştırma Merkezi başkanları ve UNESCO temsilcileri de katılımcılar arasındaydı.

İlk kez bok böceği mumyası bulundu

Mısır’ın Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri (Mustafa Veziri), bok böceği mumyalarının Mısır’da ve dünyadaki en ender keşiflerden biri olduğunu belirtti ve “Mumyalanmış bok böceği gerçekten eşsiz bir şey.Çok nadir görülen bir arkeolojik keşif. Birkaç gün önce bok böceklerinin tabutu diyebileceğiniz sandık keşfedildiğinde yine bok böceği şeklinde hazırlanmış mühürle mühürlendiğini gördük. Buna benzer bir bulgu daha önce hiç duymamıştık. Dünyadaki diğer müzelerle irtibata geçip ellerinde böyle bok böceği mumyası olup olmadığını sorduk. İrtibata geçtiğimiz müzeler bize, ellerinde böceğe ait mumya olmadığını söylediler. Ancak daha önce bulunmuş bok böceği tabutları olduğu bilgisini aldık” dedi.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Anani ise aynı bölgede bir aslan heykeli ve mumyalanmış kedilerin yanı sıra 7 Firavun mezarı bulunduğunu belirtti.YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL