Haber

İran Prensesi Süreyya Kırmızı Oda

Kırmızı Oda’da ismi geçen mahsun bakışlı İran Prensesi Süreyya merak konusu oldu. Kırmızı Oda’da Doktor Hanım’ın Alya’ya anlattığı hikayede adı geçen Prenses Süreyya kimdir? Gerçekte var mıydı?

Süreyya, 1950’li yıllarda Batı Almanya’nın İran büyükelçisi ve asilzade Halil İsfendiyari’nin ve Moskova doğumlu Alman eşi Eva Karl’ın en büyük çocuğu ve tek kızıydı. 22 Haziran 1932 tarihinde İsfahan’da İngiliz Misyoner Hastanesi’nde doğdu. Ailesi uzun süre İran hükümetinin diplomatik işlerine dahil olmuştu. Amcası Sardar Esad, 20. yüzyılın başlarında İran anayasal hareketinin lideriydi. Süreyya Berlin ve İsfahan’da büyüdü ve Londra ve İsviçre’de eğitim aldı.

Son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin 1951 yılında evlendiği ikinci eşidir. “Sürgündeki Prenses” olarak da bilinir. Kendisi şaha çocuk veremediği için şahın ailesi tarafından saraydan uzaklaştırılmıştır. Şah uzaklaştırılmasını istemese de ailesinin kararına uymak zorunda kalmıştır.


Soraya ve İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin 1956’daki Türkiye ziyareti basında büyük yankı uyandırmış, “Soraya” ismi Türk halkının diline “Süreyya” olarak yerleşmişti ve hatta kimileri kız çocuklarına Süreyya ismini vermişti. İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Soraya’dan sonra 1959’da Farah Diba Pehlevi ile bir evlilik gerçekleştirdi. Soraya ise Rıza Pehlevi’den ayrıldıktan sonra yeniden evlenmedi.


Prenses 25 Ekim 2001’de Paris’teki evinde öldü. Esfendiyari’nin hikâyesini seneler sonra Ersin Faikzade kaleme aldı.


2 Yorum

  1. İşte habercilik 😀 Tetikte bekleyip seyirci neyi merak eder diye anında hikayesini çıkarmak. Bravo!!!:)Başa dön tuşu