Sosyal Medya

İsrail ile yeni bir dönem başlıyor

İsrail ile yeni bir dönem başlıyor... İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog'un Ankara ziyareti sonrası Ankara ve Tel Aviv arasında yeni bir dönemin başlayacağı belirtiliyor. Yeni döneme giden yolun taşlarını ise karşılıklı yapılacak ziyaretler oluşturacak. İsrail-Türkiye arasında yoğun bir diplomasi trafiği yapılacak.


 
Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla, Avrupa’nın enerjide Moskova’ya bağımlılığının azaltılması gündeme geldi. Avrupa’nın enerji ihtiyacını karşılamak için masadaki alternatiflerden biri İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması. İsrail’in Doğu Akdeniz’de keşfettiği yaklaşık 900 milyar m3 bir gaz rezervi göz önünde bulundurulursa, Tel Aviv-Ankara hattındaki her temas da önem kazanıyor.
 
Önümüzdeki süreçte İsrail-Türkiye arasında yoğun bir diplomasi trafiği yapılacak. İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog’un ziyaretinin Ardından İsrail Başbakanı Naftali Benet’in ziyareti bekleniyor. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’de İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirecek. Çavuşoğlu ve Dönmez’in Tel Aviv ziyaretinin mayıs ayı ortasında gerçekleşmesi bekleniyor.

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Önümüzde yeni kapılarak açılacak. Duyduğunuzda bu nereden çıktı diyeceksiniz.” ifadelerini kullanmıştı.
 
Ayrıca Erdoğan, İsrail Başbakanı Benet’in gelişiyle Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni bir sürecin başlayacağını vurgulamıştı. Bu kapsamda İsrail-Türkiye arasında yapılacak ziyaretlerden yeni bir enerji anlaşması çıkması gündemde.