Kim Kimdir?

Prof. Dr. Bingür Sönmez Kimdir? Neden Gündem Oldu?

Geçtiğimiz günlerde “Ben aşı yaptırmam diyenler birer vatan haini, onlara kız bile vermeyeceğiz” sözleri infiale neden olan Kalp ve damar cerrahı Prof. Bingür Sönmez’den bir skandal aşı açıklaması daha. Kapadokya Üniversitesinin YouTube kanalında Alev Alatlı’nın programındaki açıklamaları sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

Kapadokya Üniversitesi‘nin YouTube kanalında gazeteci Alev Alatlı‘nın sorularını yanıtlayan ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in ‘Aşı’ sözleri sosyal medyada infiale neden oldu. 

Prof. Dr. Bingür Sönmez, programda aşı olmak istemeyenler için yaptığı benzetme ile yine tepkilerin odak noktası haline geldi.

Tepki çeken sözlerin ardından Twitter kullanıcıları ‘#bingursonmeztutuklansin’ etiketiyle Prof. Dr. Bingür Sönmez‘e tepki gösterdi.

İşte Prof. Dr. Bingür Sönmez’in o açıklamaları…

Prof. Dr. Bingür Sönmez Kimdir?

Bingür Sönmez, 1952 yılında Kars’ın Sarıkamış ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatının ilk ve orta öğrenimini Kars’ta tamamladıktan sonra Pendik Lisesi’ni bitirdi ve 1969’da İstanbul Tıp Fakültesi’ne başladı.

1976’da mezun olarak burslu şekilde İngiltere’de 1 yıl boyunca yabancı dil eğitimi aldı. Yeniden Türkiye’ye döndüğünde 1977-1984 yılları arasında uzmanlık eğitiminin içinde Londra St. Thomas Hastanesi’nde kalp cerrahisi asistanı ve Rayne Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

1988 yılında doçent, 1997 yılında profesör olan Bingür Sönmez, 1990 yılı sonunda Türkiye’ye kesin dönüş yaptı ve İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde göreve başladı ve 1995’e kadar çalışmaya devam etti.

Yurt içinde ve yurt dışında yüzden fazla yayını, 5 kitabı bulunmaktadır. Aynı zamanda Bingür Sönmez, birçok tıbbi derginin editor listesinde görevli olup Sarıkamış ile ilgili sinema, belgesel, kitap gibi tüm çalışmalara katkıda bulunuyor ve bilimsel danışmanlığını yapıyor.Başa dön tuşu