DünyaKim Kimdir?

Sadır Caparov kimdir? Kırgızistan Cumhurbaşkanı

Sadır Caparov kimdir? Kırgızistan Cumhurbaşkanı…. Kırgızistan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kazanan ismi olan Sadır Caparov merak ediliyor. Seçim sonuçlarına göre Kırgızistan’ın yeni Cumhurbaşkanı seçilen Sadır Caparov kimdir?

Eski Başbakandı!

Kırgızistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini, kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 79,18’ini alan eski Başbakan Sadır Caparov’un kazandı.

Ülke içinde bulunan 2 bin 474 oy sandığında oy verme işlemleri tamamlandı. Oyların yüzde 96,44’ü sayıldı.


Ülkede kayıtlı 3 milyon 563 bin 574 seçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve referandumda 1 milyon 339 bin 638 seçmenin oyunu kullandı, bu da yüzde 37,59’a tekabül ediyor.


Kesin olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 79,18’ni alan Sadır Caparov seçimleri önde götürüyor.

Sadır Caparov kimdir? Kırgızistan Cumhurbaşkanı

Sadır Nurgocoyeviç Caparov (Kırgızca: Садыр Нургожоевич Жапаров; d. 6 Aralık 1968), Sooronbay Jeenbekov’un istifasının ardından geçici hükümette Kırgızistan’ın şimdi ki cumhurbaşkanı ve başbakanı olarak görev yapan Kırgız bir politikacıydı. 14 Kasım 2020’de Japrov, Ocak 2021’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine itiraz etmek için istifa etti.


Caparov, Issık-Göl ilinin Tüp ilçesine bağlı Keng-Suu köyünde doğdu. Ortaokul eğitimini 1986 yılında tamamladıktan sonra Kırgız Ulusal Fiziksel Kültür ve Spor Akademisi’ne katıldı. 1987’de Caparov, Novosibirsk’te bir telekomünikasyon bölümünde komutan olarak iki yıl görev yaptığı Sovyet Ordusu’na alındı. Caparov, 1989-1991 yılları arasında akademide eğitimine devam etti. 2006 yılında Caparov, Kırgız-Rus Slav Üniversitesi’nden hukuk derecesi ile mezun oldu.

Caparov, siyasi kariyerine 2005 Lale Devrimi’nden sonra başladı. Mart 2005’te, Tyup seçim bölgesinden Yüksek Konsey üyeliğine seçildi. Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in destekçisiydi. 2006’da Caparov, Eyalet Ödülleri Komisyonu’nun bir üyesiydi. 2007’de Af Komisyonu Başkan Yardımcısı oldu.[4]


2007 parlamento seçimlerinde mecliste sandalyelerin çoğunu kazanan cumhurbaşkanlığı yanlısı parti Ak Jol’un listelerine katıldı, ancak cumhurbaşkanına danışman olarak çalışmaya devam etti. Caparov, 2008’den 2010’a kadar Ulusal Yolsuzluğu Önleme Ajansı’nın yetkili temsilcisi olarak çalıştı.

2010 yılında Cumhurbaşkanı Bakiyev, 2010 Kırgız Devrimi’nde devrildi. Kısa süre sonra Oş ve Celal-Abad’da meydana gelen etnik gruplar arası çatışmalar sonucunda Caparov ve ortakları aktif rol aldı ama kendi ifadelerine göre çatışmaları önlemeye çalıştılar. Ancak muhalifler tarafından Kırgız milliyetçilerini desteklemekle suçlandılar.


Ekim 2010 seçimlerinde, Kamçıbek Taşiyev liderliğindeki ve sandalyelerin çoğunu kazanan Ata-Curt’un parti listesinde yeniden Yüksek Konsey üyesi seçildi. Oradan Yargı ve Hukuki Konular Komitesi’nin başkanı oldu.

Caparov, 2012’den beri, memleketi Issık-Kul Bölgesinde bulunan Kumtor altın madeninin kamulaştırılmasını savundu ve yönetim şirketini çevre ihlalleri ve yolsuzlukla suçladı. Bu bakımdan vatandaşları arasında popülerlik kazandı.

5 Ekim 2020’de Kırgızistan’da parlamento seçimlerinin sonuçlarına karşı kitlesel gösteriler başladı. 6 Ekim sabahı Kamçıbek Taşiyev liderliğindeki protestocular Caparov’u hapishaneden serbest bıraktılar ve onu bir konuşma yaptığı Bişkek’teki Ala-Too Meydanı’na götürdüler.

6 Ekim akşamı Dostuk Otelindeki milletvekilleri, Caparov’un Başbakanlığa atanmasını onayladı. Ancak, Ata-Meken partisinden bir başka yarışmacı olan Tilek Toktogaziev, Hükümet Konağı yakınlarındaki bir mitingde, Muhalefet partilerinin liderleri tarafından kurulan Koordinasyon Kurulu toplantısında bu göreve seçildiğinden beri meşru hükümet başkanı olduğunu söyledi. Toktogaziev, milletvekillerinin bir toplantısı sırasında Dostuk Oteli yakınında toplanan Caparov’un birkaç yüz destekçisinin baskısı altında olduğu için, Caparov’un atanmasının yasadışı olduğunu düşündü. Caparov’un muhalifleri, meclis yeter sayısının bulunmadığına ve seçim prosedürünün ihlal edildiğine de işaret ettiler.

13 Ekim’de Başkan Sooronbay Ceenbekov, ilk oylama sırasında milletvekillerinin vekaleten oy kullanması nedeniyle Caparov’un Başbakanlığa atanmasını reddetti. 14 Ekim’de Caparov’un yeniden için Parlamento’dan tekrar oy kullanılmasını istedi. Ancak ertesi gün 15 Ekim’de Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Caparov’un Başkan Vekili ilan edilmesine yüzünden görevden istifa etti. Ancak İsayev, Ceenbekov’un rolünü üstlenmeyi reddetti ve bu da Caparov’un Başkan Vekili olmasına neden oldu.

Ertesi gün, 15 Ekim’de Ceenbekov cumhurbaşkanlık görevinden istifa ederek Caparov’un kendisini cumhurbaşkanı vekili olarak ilan etmesine neden oldu. Kırgızistan Anayasası’nda Yüksek Konsey başkanının görevi devralması gerektiğini belirten Kanatbek İsayev göreve gelmeyi reddederek Caparov’un cumhurbaşkanı vekili olmasını sağladı. 16 Ekim 2020 tarihinde parlamento tarafından Kırgızistan cumhurbaşkanı olarak onaylandı. Kırgızistan anayasasına göre, cumhurbaşkanlığı seçimleri bir önceki cumhurbaşkanının görevden alınmasından sonraki üç ay içinde yapılacaktır.
Başa dön tuşu