Dünya

Son Dakika Azil Kararının ardından Trump’tan açıklama

Azil kararı kabul edilen Trump görevi bırakacak mı? ABD’ye kim başkanlık edecek? Azil kararı sonrası Trump’tan Merakla beklenen Son dakika Açıklaması geldi.

TWİTTER’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Şahsi hesabının engellenmesi sebebiyle, Beyaz Saray’ın Twitter hesabından yayınlanan videoyla halka seslenen Trump, “Bunların herhangi birini yaparsanız, bizim hareketimizi desteklemiyorsunuz” ifadesini kullandı. 20 Ocak’ta görevi Joe Biden’a devredecek olan Trump, şiddet için hiçbir gerekçe gösterilemeyeceğini savunarak, geçen haftaki saldırılara karışan herkesin adalet önüne çıkarılacağını belirtti.

Her Amerikalının barışçıl şekilde sesini duyurmayı hak ettiğini ifade eden Başkan Trump, geçiş sürecinde düzeni sağlamak üzere tüm federal kurumlara gerekli tüm kaynakların kullanılması yolunda talimat verdiğini söyledi.

Kongre’deki ‘felaket’ karşısında şoke olduğunu ve üzüntü duyduğunu açıklayan Trump, hakkındaki azil kararından ise bahsetmedi.

SON SÖZ SENATO’NUN


Başkan Donald Trump’ın beş kişinin hayatını kaybettiği hadiseleri kışkırttığı gerekçesiyle azledilmesi yolundaki teklif, Temsilciler Meclisi’nde oylandı. Karar 232’ye karşı 197 oyla geçti. Fakat bu, Trump’ın görevden alınacağı anlamına gelmiyor. Son sözü yargılama makamına dönüşecek olan Senato söyleyecek…

AZİL OYU KULLANDIM, ÇÜNKÜ…


Trump’ın görevden alınması için Demokratların saflarında yer alıp tarihe geçen Cumhuriyetçi üyeler şöyle: Dan Newhouse, John Katko, Jaime Herrera Beutler, Adam Kinzinger, Fred Upton, Liz Cheney, Peter Meijer, Anthony Gonzalez, Tom Rice ve David Valadao.

Cumhuriyetçilerin safında Trump aleyhine bu kadar çok fire verileceği tahmin edilmiyordu. CNN’in haberine göre; Cumhuriyetçi Jim Jordan, Trump’ın azledilmesi için oy kullanan Cumhuriyetçilerin sayısı karşısında şaşırdığını söyledi. Jordan, “Daha az olacağını umuyordum” dedi.
Başa dön tuşu