Sosyal Medya

Sülüklü çorba nasıl yapılır? 21 Ekim MasterChef sülüklü çorba tarifi, malzemeler, püf noktası

Sülüklü çorba nasıl yapılır merak ediliyor. Bu akşam MasterChef Türkiye’de dokunulmazlık oyununda yapılması istenen Sülüklü çorba tarifi dikkat çekti. Isparta yöresinde de yapılan bu çok sağlıklı ve lezzetli çorbayı evinizde kolayca yapabilirsiniz. İşte 21 Ekim MasterChef sülüklü çorba tarifi, malzemeler, püf noktası…


 
Kara Mercimekli Erişte Çorbası veya Sakala Sünen çorbası olarak da tanınan sülüklü çorba, Karaman için büyük önem taşıyor. Hiçbir hayvansal malzeme içermeyen sülüklü çorba, tam bir sağlık deposu. Bu çorba doyurucu ve besleyici olması, hayvansal gıda içermemesi nedeniyle vejeteryan beslenme tarzına uygundur. Peki, sülüklü çorba nasıl yapılır? Sülüklü çorba tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası haberimizde.
 
SÜLÜKLÜ ÇORBA TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

 
180 g kara mercimek (1 su bardağı)
 

 
100 g erişte (1 buçuk su bardağı)
 
30 g tereyağı (2 yemek kaşığı)

 
2 g kuru nane (1 tatlı kaşığı)
 

 
4 g pul biber (1 tatlı kaşığı)
 
1600 g su (8 su bardağı)

 
SÜLÜKLÜ ÇORBA NASIL YAPILIR?
 
Kara mercimekler 5 su bardağı su ile iyice yumuşayıncaya kadar haşlanır. Daha sonra erişteler eklenir. Eriştelerde yumuşayıncaya kadar pişirilir. Suyu eksildikçe çorba kıvamı alıncaya kadar su eklenir. Diğer taraftan bir tavada tereyağı eritilir. Nane ve toz biber eklenir ve fazla kavrulmadan çorbanın üzerine dökülür. Yanında kuru soğan ile servis edilebilir.