Dünya

Suudi Arabistan Bayrağı Anlamı ve Tarihçesi Nedir?

Suudi Arabistan Bayrağı Anlamı ve Tarihçesi Nedir?… Bayrak değişikliği teklifi ile gündeme gelen Suudi Arabistan’ın devlet bayrağının anlamı ve tarihçesi merak konusu oldu. Üzerindeki kılıç simgesinin kaldırılmasının teklifi sosyal medyada gündem oldu. Suudi Arabistanlı yazar Ahmedi, İslam’ın şiddet ve öldürme dini olmadığını belirtmek için “Bayraktan kılıç kaldırılsın” önerdi. Yazarın bu önerisi, sosyal medya kullanıcıları arasında tartışmalara neden oldu.

Bayrağın Anlamı Nedir?

Suudi Arabistan bayrağı,yeşil zemin üzerine yerleşimli beyaz renkteki kılıç ve Arapça olarak yazılmış olan ‘La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah’ yazısı yer alır.Yeşil renk;Peygamberimiz Hz.Muhammed(S.A.V.)’in kurmuş olduğu İslamiyeti ve Fatımi sülalesini ifade eder. Kılıç, bir adalet sembolüdür ve ilk Suudi Kralı Abdülaziz ibn Suud’u temsil eder.

Bayrağın Tarihçesi 

Mevcut Suudi Arabistan bayrağı 15 Mart 1973 tarihinde kabul edilmiştir.Beyaz kılıç, 1906 yılında bayrağı eklendi ve 1973 yılında bayrak için bir kaç ufak değişiklikler yapılarak son halini almıştır. 

Suudi Arabistan Bayrağıyla İlgili İlginç Bilgiler

Suudi Arabistan Bayrağı Anlamı ve Tarihçesi Nedir?

Ulusal bayrak,sadece resmi amaçlarla kullanılır,ülke vatandaşlarının ise,düz yeşil zemin üzerine,bayrağın sağ üst köşesindeki iki çapraz kılıç üzerinde bir altın palmiye ağacı yerleşimli olan bayrağı normal zamanlarda kullanmaları gerektiği belirtilir.

Suudi Arabistan Bayrağı Anlamı ve Tarihçesi Nedir?Başa dön tuşu