Teknoloji

Telegram Grup Nasıl Kurulur?

Telegram Grup Nasıl Kurulur?

Telegram’ın benzeri Whatsaap’ın kullanım sözleşmesinde yaptığı değişiklik sonrası kullanıcıların hızla telegram’a yönelmesi, telegram’ın kullanıcı sayısında ciddi bir artış sağladı. Telegram Grup Nasıl Kurulur, Gruplar nasıl yönetilir. Gruplar nasıl engellenir. Telegram güvenilir mi?

TELEGRAM GRUP NASIL OLUŞTURULUR?

Telegramdan grup oluşturmak için iPhone, Android ve masaüstü kullanımlarında farklı yöntemler uygulanır. Kısaca telegram grup kurmadan bahsedecek olursak:

  • IOS tabanlı aygıtlarda yeni bir mesaj başlatılır, bunun için sohbetlerde sağ üst köşedeki simgeye tıklanır. Daha sonra yeni grup seçeneği seçilir.
  • Android cihazlarında ise sohbetler kısmında yer alan kalem işaretine tıklanır. Daha sonra açılan pencereden Yeni Grup seçilir.
  • Masaüstü kullanımlarında ise sol üst köşede yer alan menü düğmesine tıklanır. Daha sonra Yeni Grup butonuna tıklanır.

Yukarıda da görüldüğü gibi telegramda yeni grup oluşturmak oldukça basittir. Her kullanıcı kısa süre içinde kendi konuşma grubunu oluşturabilir.

Telegram Grupları Nasıl Yönetilir?


Telegram gruplarını yönetmek için oldukça kolay birkaç adımı yerine getirmek yeterlidir. Üyeler, mesajlar ve grup etkinlikleri birçok şekilde yönetilebilir. Aynı zamanda paylaşmak, kanal oluşturmak için de davet bağlantıları oluşturmak mümkündür. Telegram gruplarını yönetmek için aşağıda verilenleri yerine getirmek yeterli olur:

  • Telegram açılır ve grup seçilir.
  • Grup bilgileri sayfasına girmek için grup başlığına tıklanır.
  • Ana yönetim menüsü için Grubu Yönet seçeneğine tıklanır.

Manage Group aracılığıyla mevcut yeni etkinlikleri, üyeleri, yöneticileri, kısıtlanmış kullanıcıları ve eğer varsa yasaklanmış kullanıcıları görmek mümkündür. Aynı zamanda grup ismini değiştirmek, grubu bir üste taşımak, özelleştirmek veya genelleştirmek, sohbet geçmişini görmek veya gizlemek mümkündür. Pek çok şeyi kontrol etmek mümkündür.

Telegramda Nasıl Bot Oluşturulur?

Telegramda bot kurmak için öncelikle botfather ile konuşmak gerekir. Aşağıdaki adımları izleyerek bot oluşturulabilir:

  • me/botfather adresine gidilir. Daha sonra start butonuna basılır ve konuşmaya başlanır.
  • /newbot komutundan sonra botun ismi verilir.
  • Daha sonra telegram botu için kullanıcı adı belirlenir. Bu konuda iki kural vardır. Kullanıcı adı Bot veya _bot ile bitmesidir.
  • Kullanıcı adı seçildikten sonra botfather tarafından botun telegram url’si ve token değeri mesaj atılır.

ANDROID TELEGRAM İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

IOS TELEGRAM İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Başa dön tuşu