Sosyal Medya

Zelenskiy: Rus Ordusunu Durduramazsak Avrupa'nın Sonu Olur!

Zelenskiy: Rus Ordusunu Durduramazsak Avrupa'nın Sonu Olur!.... Zaporijya Nükleer Santrali sahasının kontrolü Rus ordusuna geçti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ukrayna lideri Zelenskiy ise "Rus ordusunu derhal durdurmalıyız. Bir patlama olursa bu her şeyin sonu, Avrupa’nın sonu olur" dedi.


 
Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerden sonuç çıkmadı, Rus güçleri Zaporijya Nükleer Santrali'ni vurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ukrayna lideri Zelenskiy ise "Rus ordusunu derhal durdurmalıyız. Bir patlama olursa bu her şeyin sonu, Avrupa’nın sonu olur" dedi.
 
Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 9. gününde devam ederken, Avrupa’nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki çatışmalar sonucu yangın çıktı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, santraldeki çatışmalar ve çıkan yangına ilişkin sosyal medya hesabından video ile açıklamalarda bulundu.

 
'AVRUPA ARTIK UYANMALI'
Santralin Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olduğuna dikkati çeken Zelenskiy, “Avrupa artık uyanmalı. Avrupa’nın en büyük nükleer santrali yanıyor. Şu anda Rus tankları nükleer üniteleri vuruyor. Bu tanklar, termal araçlarla donatılmış. Yani onlar nereye ateş ettiğini biliyor. Onlar bunun için hazırlandılar.” ifadelerini kullandı.
 
'BU HER ŞEYİN SONU, AVRUPA’NIN SONU OLUR'
Zaporijya’daki santralde 6 enerji ünitesi olduğunu söyleyen Zelenskiy, Çernobil Nükleer Santrali’nde geçmişte sadece 1 enerji ünitesinin patladığını hatırlattı.

 
Ukrayna’daki nükleer santrallerde toplam 15 enerji ünitesi olduğunu kaydeden Zelenskiy, “Rus ordusunu derhal durdurmalıyız. Bir patlama olursa bu her şeyin sonu, Avrupa’nın sonu olur. Bu Avrupa’nın tahliyesi demektir. Sadece Avrupa’nın müdahalesi Rus askeri birliklerini durdurabilir. Avrupa’nın bir nükleer santraldeki felaketten ölmesine izin vermeyin.” diye konuştu.
 
Karar