Banka Kredi

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

kara listeye düşenler için en büyük sorun oluşan kötü sicilleri sebebiyle hiç bir bankadan kredi çekememeleridir. Kredi dereceniz eksiye düşmüş ise nasıl temizlersiniz. kara listeden nasıl çıkılır?

Kredi Sicili Nedir?

Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının (KMH’ların) ödeme alışkanlıklarının gelire oranlanıp, oluşturulan puanlama sistemine kredi sicili veya kredi notu denir. Kredi sicili ise ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu (KKB’ye) bağlı olan Findeks tarafından oluşturulur. Ayrıca kredi notu ile kredi sicili bankalarla kredi çalışma düzenini ifade eden kavramlar olduğu için yapısal olarak da aynı anlama gelmektedir.

Kredi Sicili Nasıl Oluşur?

Kredi sicili aşağıda belirlenen 5 temel bileşen ile oluşturmaktadır. Bu bileşenlerin arasında en önemlisi mevcut borç durumunu doğrudan olarak etkilediği için ödeme düzenidir. 

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni%35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu%35
Yeni Alınan Kredi%11
Kredi Kullanma Yoğunluğu%10
Diğer Faktörler%9

Kredi Sicili Puan Aralıkları 

Kredi sicili değerlendirmesi tamamen bankanın inisiyatifinde olmakla birlikte, yaklaşık olarak aşağıdakine benzer bir değerlendirme genel olarak yapılmaktadır.

En RiskliOrta RiskliAz RiskliİyiÇok İyi
1-699700-10991100-14991500-16991700-1900

Bankaların Kredi Sicili Puan Değerlendirmesi

Kredi Sicili Puan AralığıKredi Sicili Risk GrubuKredi Kullanma İhtimali
1-699Yüksek RiskliÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Düşük RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek

Tabloda belirtmiş olduğumuz “kredi kullanma ihtimali” kısmı tamamen bankaların değerlendirmesine göre bir genelleme olarak verilmiştir. Bu sebeple kredi başvurusunda bulunan kişinin gelirine, çalıştığı kuruma ve geçmiş bankalarla çalışmalarına göre kredi kullanma ihtimali değişkenlik gösterebilir.

Kredi Sicilinin Daha Az Önemli Olduğu Bankalar 

Bankaların kredi başvuru değerlendirmeleri tamamen farklılık gösteriyor. Hatta bu değerlendirmelere göre kişiye özel olarak kredi faizi sunan bankalar dahi mevcut. Bunun için bir bankanın olumsuz olarak değerlendirdiği bir kredi teklifini, diğer banka olumlu olarak değerlendirebilir. Ayrıca bu değerlendirme bankalarda dönemsel olarak değişkenlik gösterir. Örneğin tamamen kefilsiz ve gelir belgesiz olarak kredi veren bankalar dahi mevcut. Bu bankalar ise:

  • Enpara
  • N Kolay Kredi (Aktifbank)
  • CEPTETEB

Bu konuda çok daha detaylı bilgi almak ve kolay kredi veren bankaların listesine ulaşmak için kolay kredi veren bankalar yazımızı inceleyin. 

5 Yıl İçerisinden Kredi Sicili Silinir

Kredi sicilini oluşturan verilerde son 5 yıl baz alınır. Yani 5 yıldan önce kapatılmış olan kredi kayıtları kredi sicili hesaplamasında dikkate alınmaz. Ancak bu durum ödeme alışkanlıkları düzgün olmayan bir kişinin 5 yıl sonra kredi kullanabileceği anlamına gelmez. Bunun nedeni bankalar ile 5 yıl aktif bir kredi ürünü kullanmayan kişinin kredi siclinin oluşmaması ve bu durumun bankalar açısından risk olarak algılanmasıdır.Başa dön tuşu