Haber

Türkiye’de 1942’de İki Yüzlü Adam adı ile de yayınlanan Dr. Jekyll ile Bay Hyde adlı kitabın yazarı kimdir? Kim Milyoner Olmak İster? Sorusu

ATV’nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? yeni sezonda yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Kenan İmirzalıoğlu’nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya Türkiye’de 1942’de İki Yüzlü Adam adı ile de..

Türkiye’de 1942’de İki Yüzlü Adam adı ile de yayınlanan Dr. Jekyll ile Bay Hyde adlı kitabın yazarı kimdir? Kim Milyoner Olmak İster? Sorusu

ATV’nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? yeni sezonda yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Kenan İmirzalıoğlu’nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya Türkiye’de 1942’de İki Yüzlü Adam adı ile de yayınlanan Dr. Jekyll ile Bay Hyde adlı kitabın yazarı kimdir? sorusu soruldu.

Kim Milyoner Olmak İster? 2 Ağustos 2011 tarihinden beri Atv’de yayımlanan yarışma programı. Kenan İmirzalıoğlu tarafından sunulmaktadır. “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışma programı Cumartesi akşamları saat 20.00’de izleyicileriyle buluşmaktadır.

Soru: Türkiye’de 1942’de İki Yüzlü Adam adı ile de yayınlanan Dr. Jekyll ile Bay Hyde adlı kitabın yazarı kimdir?

A- EDGAR ALLAN POE

B- ROBERT LOUİS STEVENSON

C- H.P. LOVERCRAFT

D- ARTHUR CONAN DOYLE

CEVAP: Robert Louis Stevenson

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’ın 1886 yılında yayımladığı kısa romanının adıdır. Özgün adı Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (Türkçesi: Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’ın Tuhaf Vakası) olan bu roman Türkiye’de ilk defa 1942 yılında Hamdi Varoğlu’nun Türkçe çevirisiyle ve İki Yüzlü Adam adıyla Ahmet Halit Kitabevi tarafından yayımlanmıştı. Daha sonra 1944 yılında Maarif Vekaleti Basımevi tarafından Dr. Jekyll ile Mr. Hyde adıyla basılan roman 1963’te Varlık Yayınları’ndan tekrar “İki Yüzlü Adam” adıyla çıktı.

Bundan sonra 2000’li yıllara kadar birçok yayınevi tarafından yapılan yeni baskılarında özgün adının çevirisine yakın isimler kullanıldı. Tek bir yayınevi “Mr.” yerine “Bay” kelimesini kullanmıştır. Kişilik bölünmesi üzerine bir roman olan “Dr. Jekyll ve Mr. Hyde”da Victoria devri İngilteresinde, Londralı avukat Mr. Utterson’ın eski dostu, nazik bir insan olan saygın yaşlı hekim Dr. Henry Jekyll’in zaman zaman şehvet düşkünü bir canavara, yani Mr. Edward Hyde’a dönüşmesi olayını gözlemlemesi anlatılmaktadır.Mr.Utterson Dr. Jekyll’ın yeni asistanı olan, ama hiç doktor’la yan yana görmediği ,şeytani görünüşlü,yeni asistanı Mr.Hyde’ın esrarını aralamaya çalışır.

En sonunda Doktor’un bıraktığı bir itiraf notundan Hyde’ın aslında Jekyll, daha doğrusu Jekyll’ın kötü yarısı olduğunu öğrenir.Roman zaten insanın doğasında bulunan kişilik farklılıklarının bir alegorisidir. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde insan ruhundaki iki farklı kişiliğin; iyinin ve kötünün çatışmasını anlatmaktadır. Yayınlanır yayınlanmaz çok satanlar listesinden düşmeyen bu roman bütün Dünyada sayısız defalar basılmış ve bugüne kadar hiçbir zaman kitapçı raflarından eksilmemiştir. 1908 yılından başlayarak da yaklaşık 123 kez sinema ve televizyona uyarlanmıştır.

Defalarca da sahneye de konan eserin popülerliği günümüze kadar hiç azalmamıştır. Bugüne kadar onlarca müzik albümü, televizyon dizisi, müzikal, bilgisayar oyunu ve çizgi romana ilham veren eser ayrıca ABD’de Barbie bebekleri türünden bir oyuncak bebek ve kitap serisi olan Monster High’da da yer almıştır. Haliyle bu seride Stevenson’ın karakterlerinin sonraki nesilleri benzer adlarla kullanılmıştır.YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL